Bohaterowie

Opis bohaterów serii “Kryminał pod psem”

Mieszkańcy kamienicy przy ulicy 11 Listopada 113:

Schemat kamienicy przy ulicy 11. Listopada 113

Szymon Solański – (mieszkanie nr 6) prywatny detektyw, były policjant. Samotny i aspołecznym. Odkąd stracił żonę, nie oczekuje już od życia zbyt wiele. Kiedy na jego drodze staje Gucio, rozczochrany kundel bez jednej nogi, los Solańskiego odmienia się o sto osiemdziesiąt stopni.

Gucio – (mieszkanie nr 6) kundelek przygarnięty ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Chorzowie przez Szymona Solańskiego. Gucio jest wdzięczny za podarowanie mu domu, jednak to nie przeszkadza mu w wyrażaniu własnych, często ironicznych, opinii na każdy temat. Pomaga swojemu panu w detektywistycznej robocie.

Róża Kwiatkowska – (mieszkanie nr 4) otyła, rubaszna, niewylewająca za kołnierz dziennikarka, która skrycie podkochuje się w swoim przyjacielu, Szymonie Solańskim. Lojalna, uczciwa, o dobrym sercu.

Anna, Tadeusz i Ewa Polaczkowie – (mieszkanie nr 1) Anna prowadzi księgarnię Wyrazy na parterze kamienicy, Tadeusz uczy w gimnazjum, a Ewa jest zbuntowaną nastolatką.

Brygida Buchta – (mieszkanie nr 2) Ślązaczka z krwi i kości. Większość czasu spędza wraz ze swoim pinczerkiem na monitorowaniu ulicy 11-go Listopada z posterunku w kuchennym oknie.

Adam i Hubert Gierlochowie – (mieszkanie nr 3) bracia bliźniacy, którzy nie mogliby się bardziej od siebie różnić. Adam, przyjazny i uczynny, jest tancerzem. Hubert po latach emigracji wrócił do kraju, by odebrać bratu mieszkanie.

Marianna Biel – (mieszkanie nr 5) niegdysiejsza gwiazda chorzowskiego Teatru Uciecha. Teraz przez wszystkich już zapomniana.

Policjanci:

Podkomisarz Matusiak – dawny szef Szymona Solańskiego, pracuje w chorzowskiej komendzie policji.

Aspirant Adolf Barański – chorzowski policjant, z którym musi się użerać Szymon Solański. Niezbyt rozgarnięty, za to zarozumiały i złośliwy.

Sierżant Natalia Kamieńska – policjantka pracująca w chorzowskiej komendzie. Wdaje się w romans z Szymonem Solańskim.

Sierżant Liam Murphy – pracownik irlandzkiej Gardy, chłopak Róży w „Zbrodni nad urwiskiem”

Inni:

Doktor Dłutko – gadatliwy weterynarz z przychodni Psia Kostka, do którego chadza (wbrew własnej woli) Gucio.

Mecenas Potomek-Chojarska – piękna i samolubna pani adwokat, która od czasu do czasu staje na drodze Solańskiego, kusząc detektywa swoją urodą i bystrym umysłem.

Janusz Solański – ojciec Szymona, emerytowany policjant, dawniej pracownik milicji. Teraz pijak i menel, który nie potrafi poradzić sobie w życiu.

Leokadia Solańska – matka Szymona. Twarda babka, zdegustowana postępowaniem swojego syna.

Milena Świerszcz – dyrektorka chorzowskiego Teatru Uciecha.

Piotr – informatyk zatrudniony w „Chorzowskich Nowinach”, kolega Róży Kwiatkowskiej.

Czesław Koszycki – starszy pan, były żołnierz, zleca Solańskiemu odnalezienie swojej wnuczki w „Zbrodni nad urwiskiem”.

Łukasz Ból – kierownik sklepu zoologicznego Zwierzaczek, chłopak Róży w powieści „Zło czai się na szczycie”.

Mirosław Miszczak – podejrzanej proweniencji biznesmen, mąż Potomek-Chojarskiej, główny adwersarz Solańskiego.

Barbara Kwiatkowska – matka Róży.

Jerzy Kwiatkowski – ojciec Róży.

Damian Matyszczak